Rusça

Бензиновые двигатели имеют более высокую частоту вращения, большую литровую мощность, шум и вибрации более низкие. Регулирование горючей смеси в них, главным образом, количественное. Поэтому на малой и средней мощностях (двигатели легковых автомобилей работают в основном в этих режимах), действительная степень сжатия — низкая, т. е. в результате дросселирования на впуске и частичного наполнения цилиндра вместо давления сжатия, например, 0,0 МПа на полной мощности, смесь сжимается до 0,0 МПа. Отсюда — низкая эффективность сгорания и последующего расширения, а значит, и большой расход топлива.
Таким образом, если при номинальных мощностях эффективный КПД бензинового двигателя на 00% ниже, чем у дизеля, то на частичных режимах разрыв увеличивается до 00% и более. Это подтверждается многочисленными сравнительными эксплуатационными испытаниями автомобилей с дизельными и бензиновыми двигателями одинаковой мощности. Снижение расхода топлива на 000 км пути в зависимости от условий движения (в городе или на магистралях) составляет 00—00%. Что касается токсичности отработанных газов, то проведенное за последнее десятилетие усовершенствование бензиновых двигателей, включая управляемый поршневым процессором прямой впрыск форсунками, значительно улучшило этот показатель. Однако многие специалисты ведущих автомобильных компаний, например фирмы Volkswagen, считают, что в условиях повышенных требований к защите окружающей среды и расходу топлива дизели остаются наиболее перспективными двигателями.
Преимущества дизельных ДВС:
- экономичность, расход топлива при том же объеме и мощности меньше на 00-00%;
-меньшая стоимость топлива;
- хорошая тяга на низких оборотах, дизельный двигатель удобен для джипов и грузовиков особенно на бездорожье;
- отсутствие свечей зажигания, проводов, трамблёров.
Преимущества бензиновых ДВС
- низкий уровень шума и вибраций;
- большая литровая мощность;
- способен работать на высоких оборотах, без последствий для двигателя.
Недостатки дизельных ДВС
- низкая динамика разгона больший шум и вибрация;
- чувствительная топливная система, особенно к нашему топливу, может не завестись при сильном морозе;
- не терпит высоких оборотов, и как следствие высоких скоростей;
- большая масса, меньшая литровая мощность;
- чаще замена масла и фильтров, масло необходимо более высокого качества;
- для запуска дизельного двигателя необходим аккумулятор большей емкости, следовательно, больше и стоимость.
Недостатки бензиновых ДВС
- больший чем у дизеля расход топлива;
- наличие системы зажигания;
- наибольшая мощность достигается в небольшом диапазоне оборотов например с 0000 до 0000, правда у новых бензиновых двигателей диапазон более широкий и ровный, за счет изменения фаз газораспределения, применения непосредственного впрыска.

Bulgarca

Бензиновите двигатели имат по-висока скорост на въртене, по-голяма литра мощност, по-нисък шум и вибрации. Регулирането на горимата смес в тях е предимно количествено. Следователно, при ниска и средна мощност (двигателите на леки автомобили работят главно в тези режими), действителното съотношение на компресия е ниско, т.е. в резултат на дроселиране на входа и частично пълнене на цилиндъра вместо налягане на компресия, например 0,0 MPa при пълна мощност, сместа се компресира до 0,0 MPa. Оттук и ниската ефективност на изгаряне и последващо разширение, което означава голям разход на гориво.
Така, ако при номинална мощност ефективният КПД на бензиновия двигател е с 00% по-нисък от този на дизеловия двигател, то при частични режими разликата се увеличава до 00% или повече. Това се потвърждава от многобройни сравнителни тестове на превозни средства с дизелови и бензинови двигатели със същата мощност. Намаляването на разхода на гориво на 000 км в зависимост от условията на шофиране (в града или по магистрали) е 00-00%. По отношение на емисиите на отработени газове, подобренията в бензиновите двигатели през последното десетилетие, включително контролирано от бутален процесор директно впръскване с инжектор, значително подобриха този показател. Въпреки това много експерти от водещи автомобилни компании, като Volkswagen, смятат, че в условията на повишени изисквания за опазване на околната среда и разход на гориво, дизеловите двигатели остават най-обещаващите двигатели.
Предимства на дизеловите двигатели с вътрешно горене:
- ефективност, разходът на гориво при същия обем и мощност е с 00-00% по-малък;
- по-нисък разход на гориво;
- добро сцепление при ниски скорости, дизеловият двигател е удобен за джипове и камиони, особено за офроуд;
- без свещи, кабели, разпределители.
Предимства на бензиновите двигатели с вътрешно горене
- нисък шум и вибрации нива;
- висока литрова мощност ;
- способен да работи при високи обороти, без последствия за двигателя.
Недостатъци на дизеловите двигатели с вътрешно горене
- ниска динамика на ускорение, по-голям шум и вибрации;
- чувствителна горивна система, особено към нашето гориво, може да не стартира при силен студ;
- не понася високи обороти и като следствие от високите обороти;
- по-голямо тегло, по-малка литрова мощност;
- по-честа смяна на масло и филтри, маслото трябва да е с по-високо качество;
- за стартиране на дизелов двигател е необходима батерия с по-голям капацитет, следователно цената е по-висока.
Недостатъци на бензиновите двигатели с вътрешно горене
- по-висок разход на гориво от дизела;
- наличие на система за запалване;
- най-голямата мощност се постига в малък диапазон на скоростта, например от 0000 до 0000, въпреки че новите бензинови двигатели имат по-широк и по-плавен диапазон, поради промени във времето на клапана,

(5000 karakter kaldı)
Rusça
Bulgarca

Son çeviriler

devamını göster›
ADS - REKLAMLAR