Rusça

Эти факторы обеспечивают дизелю высокую эффективность сгорания и последующего расширения и на частичных нагрузочных режимах. В условиях эксплуатации стабильность мощностных показателей и расхода топлива зависит в первую очередь от сопротивления воздухоочистителя, которое влияет на наполнение цилиндров воздухом (в том числе и двигателей с турбонаддувом), угла опережения впрыска топлива, давления начала подъема иглы форсунки (давления начала впрыска), качества распыла топлива форсунками, а также от характера (закона) подачи топлива топливным насосом высокого давления. Следует отметить, что стабильность регулировочных параметров системы подачи топлива у дизельных двигателей выше, чем у бензиновых. Однако в процессе эксплуатации нужно строго контролировать качество очистки воздуха и топлива, а также исключить возможность перегрева двигателя, что незамедлительно повлияет на работу форсунок и поршневой группы.
Дизельные двигатели более долговечны, чем бензиновые, что объясняется более прочным и жестким выполнением блока цилиндров, коленчатого вала, деталей цилиндро-поршневой группы, головки блока цилиндров и применением дизельного топлива, которое в отличие от бензина в известной степени также является смазочным материалом. К недостаткам дизельных Двигателей следует отнести большую массу, меньшую литровую мощность, повышенный шум из-за высокого давления сгорания и затрудненный пуск при отрицательных температурах окружающего воздуха, особенно у автомобилей прошедших 000 000 км и более. В процессе эксплуатации изнашиваются плунжерные пары топливного насоса высокого давления, нарушается герметичность посадки иглы форсунки, что приводит на низких оборотах при пуске (00—00 оборотов в минуту) к плохому распылению шва. В то же время в результате появившегося износа цилиндропоршневой группы на такой частоте вращения заметно увеличивается прорыв сжимаемого воздуха в картер, а значит, давление и температура не достигают значений, необходимых для воспламенения распыленного топлива. Тем не менее существуют достаточно простые уст¬ройства, которые резко улучшают запуск дизелей при низких температурах, в том числе теплообменное устройство, устанавливаемое на период зимней эксплуатации во впускной коллектор. Опыт эксплуатации дизельных двигателей позволяет сделать вывод, что рассмотренные выше изменения, которые происходят в топливной аппаратуре и цилиндропоршневой группе, почти не вызывают снижения мощности и увеличения расхода топлива. Двигатели подвергаются ремонту, главным образом, из-за повышения расхода смазочного масла, что можно легко определить по доливу и появлению голубого дыма, который образуется из-за сгорания масла.

Bulgarca

Тези фактори осигуряват на дизеловия двигател висока ефективност на горене и последващо разширение дори при условия на частично натоварване. При работни условия стабилността на индикаторите за мощност и разхода на гориво зависи преди всичко от съпротивлението на въздушния филтър, което влияе върху пълненето на цилиндрите с въздух (включително двигатели с турбокомпресор), ъгъла на впръскване на горивото, налягането, при което иглата на инжектора започва да се покачва (начално налягане на впръскване), качествено разпръскване на горивото от инжекторите, както и естеството (закона) на подаване на гориво от горивната помпа за високо налягане. Трябва да се отбележи, че стабилността на параметрите за настройка на системата за подаване на гориво за дизелови двигатели е по-висока, отколкото за бензинови двигатели. По време на работа обаче е необходимо да се контролира стриктно качеството на пречистването на въздуха и горивото, както и да се изключи възможността от прегряване на двигателя, което незабавно ще се отрази на работата на инжекторите и буталната група.
Дизеловите двигатели са по-издръжливи от бензиновите, което се обяснява с по-издръжливата и твърда конструкция на цилиндровия блок, коляновия вал, частите от цилиндро-буталната група, главата на цилиндъра и използването на дизелово гориво, което за разлика от бензин, също е лубрикант до известна степен материал. Недостатъците на дизеловите двигатели включват голямо тегло, по-малка литрова мощност, повишен шум поради високото налягане на горене и трудно стартиране при ниски температури на околната среда, особено за автомобили, които са изминали 000 000 км или повече. По време на работа плунжерните двойки на горивната помпа за високо налягане се износват, стегнатостта на иглата на инжектора е нарушена, което води до лошо пулверизиране на шева при ниски скорости по време на стартиране (00-00 об / мин). В същото време, в резултат на износване на групата цилиндър-бутало при такава скорост на въртене, пробивът на сгъстен въздух в картера се увеличава значително, което означава, че налягането и температурата не достигат необходимите стойности за запалване на пулверизираното гориво. Въпреки това има доста прости устройства, които драстично подобряват стартирането на дизелови двигатели при ниски температури, включително топлообменно устройство, монтирано във всмукателния колектор за периода на зимна работа. Опитът в експлоатацията на дизелови двигатели ни позволява да заключим, че промените, разгледани по-горе, които настъпват в горивното оборудване и групата бутало-цилиндър, почти не причиняват намаляване на мощността и увеличаване на разхода на гориво. Двигателите се ремонтират главно поради повишен разход на смазочно масло, което лесно може да се определи чрез доливане и появата на син дим, който се образува поради изгаряне на маслото.

(5000 karakter kaldı)
Rusça
Bulgarca

Son çeviriler

devamını göster›
ADS - REKLAMLAR